English

E paparashikueshmja garë e Australisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gara e Australisë në botërorin e F1 mund të jetë gjithçka por asnjëherë e parashikueshme. Diçka që duket qartë nëse kthehemi pas në kohë në 5 vitet e shkuara. Në vitin 2018 ajo u fitua nga Vettel përpara Hamilton dhe shokut të skuadrës Kimi Raikkonen.

- Advertisement -

Një vit më pas ishte radha e Mercedes për të bërë mirë në Albert Park. Valteri Bottas në vendin e 1’rë dhe pas tij Hamilton u ndoqën nga Verstappen në podium. Dy vitet e pandemisë ndërprenë edhe F1.

Gara e Melbourne u kthye në vitin 2022 duke justifikuar pritshmëritë. Këtë herë 3 skuderi të ndryshme u ngjitën në podium. I pari Leclerc me Ferrarin. Pas tij meksikani Perez në bordin e Red Bull dhe i 3’ti britaniku Russell dhe Mercedes.

Vitin e shkuar e njëjta histori, sezon i ri fitues i ri. Tre kampionë bote në podium. Max Verstappen u ngjit në majë si kampion në fuqi. Pas tij 7 herë kampioni Leëis Hamilton i ndjekur nga spanjolli Alonso në bordin e Aston Martin me motor Mercedes.

Një garë e mbyllur nga 12 pilotë që nuk zhgënjeu as këtë vit. Largimi i hershëm i Verstappen u shfrytëzua nga Sainz i ndjekur nga Leclerc që kthehet pas 2 vitesh në pod. Në fund Lando Norris në bordin e McLaren.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×