Alpinistja u ngacmua në rrugë, Avdiu: S’do merrej seriozisht pa publikuar videon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Zana Avdiu ka komentuar ngjarjen e ndodhur pak ditë më parë në Pejë, ku alpinistja Mrika Nikqi u ngacmua seksualisht në mes të rrugës.

Në emisionin “Goodmorning Albanians”, Avdiu tha se denoncimi nuk do të merrej parasysh nëse vetë viktima e dhunës nuk do të kishte publikuar videon e ngacmimit ndaj saj.

“Do të pyesja veten, nëse nuk do të shpërndahej videoja, se sa do të merrej parasysh denoncimi i saj. Kjo tregoi për institucionet që nuk funksionojnë. Në Pejë ka pasur një rast përdhunimi që është dënuar me vetëm 8 muaj. Mrika gjeti guximin të publikonte vetë videon e ngacmimit; kjo nuk është çudi, sepse besimi në institucione është zero, ndaj duhet t’u drejtohemi mediave”, tha aktivistja.

- Advertisement -

Sipas saj, sulmi në atë orë, në mes të rrugës, tregon për një shoqëri që e ka legjitimuar dhunën ndaj grave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nisin Lojërat Aziatike në Kinë, në ceremoni dhe Bashar al-Assad

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou. Lojërat do të zgjasin...

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

TË FUNDIT

Nisin Lojërat Aziatike në Kinë, në ceremoni dhe Bashar al-Assad

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou. Lojërat do të zgjasin...

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×