Ekipi shqiptar shpëton një tjetër person, Çmeta: E nxorëm përmes tuneleve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oltion Çmeta, pjesëtar i ekipit shqiptar të kërkim shpëtimit në Turqi, zbuloi përmes një lidhjeje të drejtpërdrejtë situatën në Malatya, një prej zonave më të prekura nga tërmeti shkatërrimtar në Turqi.

Çmeta tha për Euroneëw se ekipi shqiptar mundi të shpëtonte një person këtë të mërkurë, përmes hapjes së kanaleve nën rrënoja.

Por në moment që u bë lidhja live me Euronews, nga rrënojat doli trupi i pajetë i një personi duke bërë që të pranishmit të shpërthenin në të qara.

- Advertisement -

Çmeta tha se situate është katastrofike pasi në qytet ka shumë godina të shkatërruara.

“Momenti ishte shumë i vështirë, duke gërmuar me tunele në thellësi.

Tani spo doli dhe një viktimë për fat të keq. Nuk e di nëse kamera mund ta kapë. Situatë të them të drejtën është shumë keq dhe shumë e vështirë. Duke pasur dhe eksperiencën na ndihmon të marrim guxim dhe të futemi nën rrënoja për të shpëtuar njerëzit.

Aktualisht po punojmë në rrënojat e një pallati 6-katësh, i cili është shembur totalisht. Situata është edhe më keq në zona të tjera të qytetit. Ka shumë njerëz, ka turq por edhe nga shtete të tjera. Situata është shumë e vështirë. Situatë katastrofike. Ka shumë shpresa që të gjenden persona nën rrënoja. Dhe ne kur bëjmë gërmimet futemi me shpresë për të shpëtuar jetë”, tha ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...

TË FUNDIT

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...

Irani dënon me vdekje 5 persona, akuzohen se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×