Ekonomi publike apo private? Çfarë preferojnë shqiptarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pjesa më e madhe e shqiptarëve (61.1%) mendojnë se në ekonomi pronësia duhet t’i takojë shtetit.

Barometri në Euronews Albania i pyeti shqiptarët lidhur me bindjet e tyre ideologjike dhe preferencat për shërbime apo ekonomi të dominuar nga shteti apo nga privati.

67% e shqiptarëve mendojnë se është qeveria ajo që duhet të garantojë të ardhura të barabarta për të gjithë individët. Njëkohësisht, thuajse 90% e shqiptarëve e shohin konkurrencën e lirë në çdo fushë si të dobishme.

- Advertisement -

Katër në pesë shqiptarë mendojnë se përgjegjësia për mirëqenien e individit është më shumë e qeverisë sesa e individit.

Sa i përket arsimit dhe shëndetësisë, më shumë se 90% e shqiptarëve mendojnë se ato duhet të jenë publike.

Gjetjet janë të anketës së Barometrit në Euronews Albania, kryer nga MRB dhe DataCentrum në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë në familje mes datave 25 prill dhe 7 maj.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Rinacimento” e Arben Golemit, ekspozita e ardhshme në New York

Piktori Arben Golemi ka hapur ekspozitën e re të titulluar Rilindja duke sjellë për publikun tablotë e kryeqyteteve më të njohura në botë. Për...

Yzeri: Rama performancë të shkëlqyer në OKB, tërhoqi vëmendjen

Analisti Ilir Yzeiri tha se kreu i qeverisë Edi Rama, kishte një performancë të jashtëzakonshme në Këshillin e Sigurimit, ditën e djeshme. Në një intervistë...

PD prezanton propozimet për Reformën zgjedhore/ Basha: Të sjellim standard europian

Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha ka prezantuar këtë të enjte propozimet për reformën zgjedhore. Takimi u zhvillua në sallën “Black Box” në Akademinë...

TË FUNDIT

“Rinacimento” e Arben Golemit, ekspozita e ardhshme në New York

Piktori Arben Golemi ka hapur ekspozitën e re të titulluar Rilindja duke sjellë për publikun tablotë e kryeqyteteve më të njohura në botë. Për...

Yzeri: Rama performancë të shkëlqyer në OKB, tërhoqi vëmendjen

Analisti Ilir Yzeiri tha se kreu i qeverisë Edi Rama, kishte një performancë të jashtëzakonshme në Këshillin e Sigurimit, ditën e djeshme. Në një intervistë...

PD prezanton propozimet për Reformën zgjedhore/ Basha: Të sjellim standard europian

Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha ka prezantuar këtë të enjte propozimet për reformën zgjedhore. Takimi u zhvillua në sallën “Black Box” në Akademinë...

Projektligji për shtetësinë/ Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Ministri i Mbrojtjes Taulant Balla teksa po diskutohej për projektligjin e dhënies së nënshtetësisë  tha se nuk do duhet të jetë e nevojshme të...

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten. Orlin...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×