Ekonomia e Ukrainës humbet 170 milionë dollarë në ditë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal deklaroi se vendi po humbet 170 milionë dollarë çdo ditë, për shkak të bllokimit të porteve dhe kjo ka bërë që prodhimet ukrainase të mos eksportohen.

Deklaratën, Shmyhal e dha gjatë një vizite në portin jugor të Odesës së bashku me Presidentin e Këshillit Europian Charles Michel, shkruan BBC. Sipas Shmyhal, eksportet e Ukrainës janë përgjysmuar.

“Nëntëdhjetë milionë tonë prodhime bujqësore, të cilat Ukraina planifikoi të eksportonte në vendet e Azisë, Afrikës dhe Evropës janë bllokuar”, tha Shmyhal.

- Advertisement -

Michel dhe Shmyhal në portin jugor të Odesës

SHBA deklaroi të hënën se do të pezullojë tarifat për çelikun ukrainas për një vit, duke përmendur dëmin që lufta i ka shkaktuar industrisë.

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump, vendosi një tarifë prej 25% për importet e çelikut nga disa vende, përfshirë Ukrainën.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

TË FUNDIT

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

Plagosën me armë 28-vjeçarin, arrestohen babë e bir në Malësi të Madhe

Plagosën me armë 28-vjeçarin, arrestohen babë e bir në Malësi të Madhe Babë e bir në Malësi të Madhe janë arrestuar ditën e sotme pasi...

Zbardhet vrasja e biznesmenit në Tepelenë, policia publikon emrat e autorëve

Mes 6 vrasjeve të zbardhura nga i penduari i drejtësisë, Artan Tafani ka hedhur dritë edhe mbi vrasjen e 1 qershorit të vitit 2022,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×