English

Ekspertët e OKB kërkojnë që aparteidi gjinor të shpallet krim kundër njerëzimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertët e Kombeve të Bashkuara (OKB) për diskriminimin ndaj grave dhe vajzave i kanë bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta njohë formalisht “aparteidin gjinor” si krim kundër njerëzimit.

- Advertisement -

Duke e theksuar gjendjen e rëndë të grave dhe vajzave nën sundimin taliban në Afganistan, paneli prej pesë ekspertëve nga Meksika, Shtetet e Bashkuara, Kina, Serbia dhe Uganda, tha se ky hap është dashur të ndërmerrej shumë kohë më parë.

“Sundimi taliban bën që futja e aparteidit gjinor në ligjin ndërkombëtar të jetë urgjencë”, u tha në një komunikatë për shtyp të OKB-së.

“Kjo do t’ia mundësonte bashkësisë ndërkombëtare t’i identifikojë dhe adresojë më mirë sulmet e regjimit ndaj grave dhe vajzave afgane”, thuhet në komunikatë, shkruan REL.

Prej se e morën pushtetin në gusht 2021 kur u larguan trupat ndërkombëtare nga vendi, talibanët e kanë rikthyer njërën prej politikave më të ashpra të diskriminimit gjinor në botë.

Qeveria talibane ua ka ndalur grave dhe vajzave të reja arsimimin dhe punësimin në shumicën e sektorëve. Synimi i saj është ta kontrollojë dukjen dhe paraqitjen publike të grave përmes kufizimeve të vazhdueshme.

Grave afgane u janë ndaluar gjithashtu edhe aktivitetet në kohën e lirë dhe shkuarja në banja. Grave u është ndaluar udhëheqja apo shkuarja në sallonet e bukurisë dhe në restorante.

“Ligjet, politikat dhe praktikat shtetërore që i cojnë gratë drejt kushteve të shtypjes dhe pabarazisë ekstreme, me qëllim që t’ua shkatërrojnë të drejtat e tyre njerëzore, pasqyrojnë thelbin e sistemeve aparteide”, thuhet në komunikatë.

Ekspertët e OKB-së rekomanduan futjen e aparteidit gjinor si krim kundër njerëzimit në bazë të nenit 2 të draft neneve për parandalimin dhe ndëshkimin e krimeve kundër njerëzimit.

Komisioni i Gjashtë i Asamblesë së Përgjithshme është duke e shqyrtuar draftlegjislacionin.

“Gratë arrestohen dhe torturohen përmes preteksteve të ndryshme”, tha një grua nga kryeqyteti afgan, Kabul, për Radion Azadi të Radios Evropa e Lirë.

“Shpresoj se aparteidi gjinor do të njihet në Afganistan”, shtoi ajo.

Një grua tjetër në kryeqytet tha për Radion Azadi se diskriminimi gjinor duhet të marrë fund së shpejti.

“Mos e përjetësoni këtë krizë”, tha ajo.

Për më shumë se një vit, aktivistët afganë për të drejtat e njeriut kanë bërë fushatë për ta shpallur trajtimin e grave dhe vajzave afgane nga talibanët si aparteid gjinor.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?