Eksperti i PD-së: Pse dështoi ekonomia shqiptare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti thotë se qeveria shqiptare ka miratuar paketa më të ulëta edhe se Kosova, për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve dhe bizneseve për shkak të krizës ekonomike.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Teliti u shpreh se ndonëse çmimi i energjisë nuk u rrit, qeveria po jep subvencione nga paratë e buxhetit të shtetit, të cilat mund të përdoreshin për të kryer investime të tjera.

“Le të krahasohemi me paketat direkte, krahasuar me fqinjin tonë, Kosovën. Kosova ka një buxhet të shtetit sa gjysma e buxhetit shqiptar dhe ka ndërmarrë një paketë direkte tre herë më të lartë. Çdo të thotë? Që në propocion, paketat e ndërmarra nga qeveria shqiptare për qytetarët dhe ekonominë, janë 6 herë më të ulëta.  Përsa i përket çmimit të energjisë elektrike, është e vërtetë, çmimi i energjisë nuk ka ndryshuar, por nuk ka ndodhur vetëm në Shqipëri.

- Advertisement -

Të gjitha vendet e Evropës që po vuajnë krizën energjetike, janë përballur me dy zgjedhje. Njëra ka qenë rritja e çmimit, tjetra ka qenë, nuk ka rritur çmimet dhe ka pasur vende që kanë dhënë subvencionime. Qeveria shqiptare ka ndjekur rrugën e dytë, subvencionimin. Nga dhjetori i vitit 2021, deri tani ka dhënë 38 miliardë lekë të reja, ose 330 milionë euro subvencion nga paratë ebuxhetit të shtetit. Nuk na i mori drejtpërdrejtë nga rritja e çmimit, por na i mori në kthesë po paratë tona”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Mbi 1 vit të ndarë, por jetonin bashkë”- Gazetarja: Si u vra shqiptarja nga burri

Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në provincën Casterlfiorentino të Firences në Itali ku 35-vjeçarja me origjinë shqiptare Klodiana Vefa u ekzekutua...

Detyra shtëpie me ChatGPT, mësuesit: Po shkatërrohet mendimi kreativ i fëmijëve

Inteligjenca Artificiale çdo ditë e më shumë po bëhet pjesë e jetës tonë. dhe pikërisht është programi ChatGPT, ai i cili është bërë pjesë...

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

TË FUNDIT

“Mbi 1 vit të ndarë, por jetonin bashkë”- Gazetarja: Si u vra shqiptarja nga burri

Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në provincën Casterlfiorentino të Firences në Itali ku 35-vjeçarja me origjinë shqiptare Klodiana Vefa u ekzekutua...

Detyra shtëpie me ChatGPT, mësuesit: Po shkatërrohet mendimi kreativ i fëmijëve

Inteligjenca Artificiale çdo ditë e më shumë po bëhet pjesë e jetës tonë. dhe pikërisht është programi ChatGPT, ai i cili është bërë pjesë...

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×