English

Gazetari skanon gjendjen ekonomike: Arsyet pse këtë vit ishim më të varfër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Bardh Sejdarasi thotë se viti 2022 ishte një vit i vështirë për Shqipërinë, sa i takon aspektit ekonomik.

- Advertisement -

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Sejdarasi u shpreh se agresioni rus në Ukrainë apo rritja e çmimit të energjisë, ndikuan në krizën ekonomike.

“Po, viti 2022 ishte një vit i vështirë, edhe ekonomikisht ishte një vit i vështirë, kishte disa arsye dhe disa faktorë pse e bënë që të ishte i vështirë. Është një vit i vështirë për të gjitha familjet shqiptare, po të kesh nivelin e të ardhurave që kemi ne si shoqëri. Është një vit i vështirë edhe për biznesin po të kesh parasysh kostot e rritura të biznesit, të cilat erdhën për shumë faktorë, një nga faktorët më të rëndësishëm është pikërisht agresioni rus në Ukrainë.

Është një vit i vështirë për shkak se krizat e kësaj natyre prekën të gjithë botën, jo vetëm Shqipërinë. Kriza u shfaq për herë të parë në tetor-nëntor të vitit 2021, sepse pikërisht në atë kohë, efekti nga rritja e çmmit të energjisë ishte ai efekt që do të shfaqej medoemos edhe në produkte dhe shërbime, sepse të gjitha sektorët janë të lidhur me energjinë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?