English

Eksperti: Pse islamikët e braktisën Erdoganin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Opozita turke siguroi një fitore të thellë në zgjedhjet lokale, më e madhja gjatë gjithë pushtetit të Erdogan.

- Advertisement -

Eksperti Kreshnik Osmani tha në emisionin Now në Euronews Albania se arsyet e humbjes së Erdogan janë konsumimi i gjatë i pushtetit dhe transformimi i politikë së tij të jashtme.

Sipas tij, Erdogan ka zhgënjyer mbështetësit islamistë, lidhur me qëndrimin e mbajtur në konfliktin Izrael-Gaza.

“Populli turk ka dy akse ku mund ta komandosh, është damari nacionalist dhe damari religjioz islamist. Islamizmi i tij dështoi. Dhe islamikët janë ata që e braktisën se dështoi së provuari elektoratin e tij që e karikoi fuqimisht për ndërhyrjen në Gaza, qëndrimin e butë ndaj izraelit dhe ishte një mesazh i fortë që nëse nuk ndryshon strategji, do shkojnë te opozita”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×