Ekzekutimi i Fatmatës, avokati: Maqedonia ka polici të egër, ne s’vrasim emigrantë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temë e emisionit “Goodmorning Albanians” në Euronews ishte këtë të mërkurë, vrasja e një 23-vjeçarje afrikane, nga policia e Maqedonisë së Veriut.

Fatmata, 23 vjeç, u qëllua nga efektivët pasi kishte kaluar kufirin nga Greqia, vendi që i kishte refuzuar azilin.

I ftuar në studio avokati Idajet Beqiri dënoi aktin e rëndë dhe theksoi se policitë në shetet si Mali i Zi, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë shumë të ashpra në lidhje me emigrantët e paligjshme.

- Advertisement -

Ai shtoi se Shqipëria bën diferencën në këtë pikë, ku efektivët tanë nuk qëllojnë kurrë me armë në drejtim të emigrantëve.

“Ka disa vende si Maqedonia, Serbia, Mali i Zi që janë shumë të egër në raport me emigrantët që shkojnë. I përdorin armët vende e pa vend, por nuk ka gjë më të tmerrshme se të përdorësh armët ndaj emigrantëve. Edhe këtu te ne vijnë aq shumë sa s’ka ku të vejë më. Por i kapin, i dënojnë, ata që janë të përfshirë në veprimtari kriminale dënohen, se ligjin të ashpër e kemi dhe ne, e kemi nga 5 deri në 15 ata që ndërmjetësojnë kalimin e paligjshëm të kufirit. S’ka ndodhur ndonjëherë që të vrasim. Nuk vret policia jonë emigrant kurrë. Institucionet në Maqedoni kanë një egërsi dhe e përdorin armën vend e pa vend”, tha avokati.

 

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×