23-vjeçarja afrikane vritet nga policia në Maqedoninë e Veriut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak ditë më parë në kufi në Maqedoninë e Veriut, ku pas një incidenti me policinë ka mbetur e vdekur shtetasja afrikane Fatmata, 23 vjeçare.

Ajo u qëllua nga policia pasi kishte kaluar kufirin nga Greqia, vendi që i kishte refuzuar azilin. Rrethanat janë pak të paqarta dhe ne do mundohemi që të kuptojmë pak më shumë sot.

Fatmata jetonte në një kamp refugjatësh në Greqinë Veriore dhe ishte një person me shumë gjallëri dhe dëshira për jetën. Ajo ishte pjesë e komunitetit “Second Tree”. Ajo ishte gjithashtu shumë, shumë e dashuruar me bashkëshortin e saj, Ebu Bakar. Ata e kishin njohur njëri-tjetrin që kur ishin fëmijë.  Dy muaj para se të vritej, Fatmata i tha Ebu Bakarit se ishte shtatzënë. Ata nuk kishin letra apo para, kështu që ata nuk e bënë kurrë testin për ta vërtetuar. Ai ende nuk e di nëse fëmija i tyre i parë ka vdekur me gruan e tij. Ebu Bekar ishte me Fatmatën kur ajo u qëllua. Ajo bërtiti emrin e tij. Pastaj u lut për ndihmë. Pamja e Abu Bakarit duke përqafuar Fatmatën, ndërsa ajo është në dysheme, e qëlluar nga një plagë me armë zjarri…ishte shumë emocionuese.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

TË FUNDIT

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×