Emigrantët kërkojnë të votojnë, prezantohet drafti me ndryshimet në Kodin Zgjedhor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur na ndajnë më shumë se 1 vit e gjysmë nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Diaspora për Shqipërinë e Lirë kërkon që emigrantët që jetojnë e punojnë jashtë kufirit të Shqipërisë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar.

Për të bërë të mundur votën e emigrantëve, ata prezantuan një draft me disa ndryshime në kodin zgjedhor, për të cilën deklaruan se modeli ku janë bazuar është gjerman dhe shpjeguan hallkat sesi do të veprohet.

“Ti bën një kërkesë në KQZ që unë jetoj jashtë shtetit, dua të votoj, të vjen letra nga KQZ-ja me ato zarfet që ka brenda, ti e plotëson, shkon numërohet në një moment të vecantë, ruhet në mënyrë të vecantë sepse për ne është shumë e rëndësishme siguria e kësaj vote”, deklaroi Florian Haçkaj, themeluesi i Diasporës për Shqipërinë e Lirë.

- Advertisement -

Haçkaj pati edhe disa mesazhe për politikën dhe vonesën e tyre për të përparuar në këtë drejtim.

“Nuk duam të shkojmë as tek Strasburgu nëse kjo nuk zgjidhet sepse më besoni të gjitha janë të diskutuara paraprakisht, ne duam të shpresoj që politikëbërja e do këtë gjë ose të paktën para gjykatës më të lartë në vend duhet ta bëj këtë gjë”, tha Haçkaj.

Drafti me ndryshimet do të dorëzohet në Kuvend, në komisionin qendror të zgjedhjeve dhe tek presidenti.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×