Eva Kaili sfidon drejtësinë belge: Hetuesit shkelën të drejtën e imunitetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eva Kaili ka vendosur të sfidojë  sistemin belg të drejtësisë. Përmes avokatëve të saj, ajo pretendon se policia dhe shërbimet sekrete të vendit shkelën imunitetin e saj parlamentar.

Ish-nënkryetarja e Parlamentit Evropian, që u arrestua dhjetorin e kaluar për pjesëmarrje në një skandal korrupsioni të lidhur me vende jo anëtarë të BE-së, nuk është e vetmja që ka ndërmarrë aksion ligjor kundër sistemit belg të drejtësisë.

Ligjvënës të tjerë të përfshirë në skandal, si italiani Andrea Kocolino dhe ai belg Mark Tarabela, kanë apeluar gjithashtu paditë në dëm të tyre.

- Advertisement -

Nëse ata fitojnë, atëherë e gjithë çështja mund të fundoset. Në Bruksel u mbajt seanca e parë në Pallatin e Drejtësisë.

“Kundërshtimet tona bazohen në dy kolona. Njëra është se e drejta e Eva Kailit për të qenë imune nga shërbimet sekrete belge është shkelur dhe kjo tregon se procedimi nuk ka vlerë. E dyta dhe më e rëndësishmja është se hetuesi i çështjes, Mishel Klez, kishte një pengesë bazë për të mos qenë hetues. Ai e fshehu këtë. Gjithashtu, djali i zotit Klez, së bashku me të birin e një ligjvënësi të dyshuar kishin një kompani të përbashkët”, deklaroi avokati Michalis Dimitrakopoulos.

Eva Kaili u lirua nga burgu në prill dhe është sërish aktive në Parlamentin Evropian, duke vepruar si një ligjvënëse e pavarur teksa është në pritje të gjyqit.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×