FBI neglizhoi ‘6 janarin’, Senati publikon raportin për kryengritjen në Capitol Hill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

FBI dhe agjenci të tjera qeveritare amerikane dështuan të shqyrtonin potencialin e dhunës në kryengritjen e 6 janarit 2021 në selinë e Kongresit amerikan, Capitol Hill.

Kështu thotë një raport i ri i një paneli demokrat të Senatit amerikan, sipas të cilit FBI dhe Departamenti i Sigurisë së Brendshme nënvlerësuan rreziqet dhe nuk morën masat e duhura.

Raporti me 105 faqe u publikua të martën dhe kritikon zyrtarët për neglizhencë dhe reagim të ngadaltë ndaj informacioneve të mara.

- Advertisement -

“Në nivel rrënjësor, agjencitë dështuan të përmbushnin misionin e tyre dhe të bënin lidhjen e informacioneve publike dhe jopublike që morën”, thuhet në raport.

Në të shtohet se krerët e agjencive nuk u dhanë udhëzime zyrave partnere me urgjencën e duhur dhe nuk dhanë alarmin për t’u mundësuar atyre përgatitjen për aktet e dhunës që u verifikuan.

Raporti ofron shembuj specifikë të tipit të paralajmërimeve që mori FBI, përfshirë aktivitetin online të ekstremistëve, informacionet në rrugë jozyrtare dhe të dhënat e oficerëve në terren.

Një prej këtyre shembujve është një mesazh i postuar në rrjetin social “Parler”, drejtuar pikërisht FBI-së 4 ditë para kryengritjes.

“Kjo është qëndresa e fundit dhe ne do të kalojmë vijën e kuqe në Capitol Hill. Mos u habisni nëse ne marrim nën kontroll ndërtesën”, thuhej në mesazh.

Ajo që njihet si kryengritja e 6 janarit erdhi pasi mbështetësit e Donald Trump u rebeluan ndaj humbjes së tij në zgjedhjet presidenciale përballë kandidatit fitues, Joe Biden.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

TË FUNDIT

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×