Ferma në Shkup rrezikon mbylljen, shkak energjia elektrike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një fermë me rreth 50 mijë pula në fshatin Haraçinë të rajonit të Shkupit rrezikon mbylljen.

Shkak është energjia elektrike që prej tri ditësh është ndalur tërësisht në tre fshatrat e komunës Haraçinë. Energjia elektrike është jetike për funksionimin e sistemit të ventilit dhe ushqimit në ambientin e prodhimit të vezëve.

“Pulat mund të mbijetojnë pa rrymë diku 30 minuta, ndërsa pas kësaj të gjitha mund të ngordhin. Para 10 viteve më ka ndodhur kur kanë ngordhur 15 mijë pula,” – u shpreh pronari Berat Bajrami.

- Advertisement -

Për të tejkaluar situatën, pronari i fermës përdor një transformator që harxhon rreth 300 euro naftë në ditë. Ndërkohë që nga ana tjetër, paguan në mënyrë të rregullt faturën prej 1200 eurosh në muaj.

“Nëse vazhdon kështu duhet ti heqim pulat dhe ta mbyllim biznesin,” – tha ai.

Kompania private shpërndarëse është e ndarë mes dy argumenteve: defekti në rrjet dhe pengesa që I është bërë nga banorët, të cilët vjedhin energjinë elektrike.

Por, banorët e Haraçinës kërkojnë duke protestuar para selisë së kompanisë, pasi nuk mund të ketë dënim kolektiv vetëm për disa individët që shkelin ligjin.

Nuk munguan edhe incidentet, pasi protestuesit patën një konfrontim fizik me forcat e policisë, në tentativë për të hyrë brenda objektit të kompanisë private që bën shpërndarjen e energjisë elektrike.

Sipas banorëve protestat do të vazhdojnë derisa të rikthehet energjia elektrike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE shqyrton rrezikun nga përdorimi i katër teknologjive si armë lufte

Komisioni Evropian do të shqyrtojë rrezikun që paraqet përdorimi i katër teknologjive kritike si armë lufte, mes tyre gjysmëpërçuesit dhe inteligjenca artificiale. Blloku do...

Drama e emigrimit! Aty inxhinieri bën punë të rëndomta”-avokati shqiptar në Itali

Avokati Gentian Alimadhi ishte këtë të martë i ftuar në “Good Morning Albania" për të folur rreth vështirësive të emigrantëve që zgjedhin për të...

Gjyqi për korrupsion ndaj Senatorit Bob Menendez do të fillojë në maj

Gjyqi ndaj Senatorit Bob Menendez, i akuzuar për korrupsion, do të fillojë në maj tha të hënën një gjykatës federal në Nju Jork. Senatori demokrat...

TË FUNDIT

BE shqyrton rrezikun nga përdorimi i katër teknologjive si armë lufte

Komisioni Evropian do të shqyrtojë rrezikun që paraqet përdorimi i katër teknologjive kritike si armë lufte, mes tyre gjysmëpërçuesit dhe inteligjenca artificiale. Blloku do...

Drama e emigrimit! Aty inxhinieri bën punë të rëndomta”-avokati shqiptar në Itali

Avokati Gentian Alimadhi ishte këtë të martë i ftuar në “Good Morning Albania" për të folur rreth vështirësive të emigrantëve që zgjedhin për të...

Gjyqi për korrupsion ndaj Senatorit Bob Menendez do të fillojë në maj

Gjyqi ndaj Senatorit Bob Menendez, i akuzuar për korrupsion, do të fillojë në maj tha të hënën një gjykatës federal në Nju Jork. Senatori demokrat...

“Gjyq i turpshëm”, Trump në përballjen e parë në procesin që rrezikon pronat e tij

Ish-Presideti Donald Trump sulmoi ashpër prokuroren e përgjithshme të Nju Jorkut dhe gjykatësin e çështjes civile ndaj tij, ndërsa u hap seanca e parë...

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×