Film për jetën e fëmijëve jetimë nga lufta, në Festivalin e filmit në Selanik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në filmin e tij të fundit, ‘Një shtëpi e ndërtuar nga copëzat’, producenti danez Simon Lereng Wilmont fokusohet tek strehimi i përkohshëm për fëmijët e lënë vetëm në Liziçansk, në lindje të Ukrainës.

Bëhet fjalë për një portret të jetës së tyre, mbi marrëdhënien me fëmijët e tjerë, familjen dhe punonjësit socialë.

Wilmont është fituesi i çmimit ‘Golden Alexander’ në 2018, me dokumentarin e vlerësuar ‘Klithma e largët e qenve’, e tashmë mbërrin në Selanik me filmin e ri për lindjen e Ukrainës.

- Advertisement -

Ai merr pjesë në garën për filmat me metrazh të gjatë, në Festivalin e Filmit në Selanik.

“Kjo zonë e veçantë e Ukrainës është shumë pranë vijës së frontit. Shoqëria atje është ndodhur nën presion nga lufta që zgjat prej 8 vjetësh. Natyrisht, atje ka pasoja më afatgjata, që në pamje të parë mund të mos duken. Por burimet po thahen, njerëzit po humbasin punën, nuk ka mjaftueshëm para’, papunësia është në rritje dhe njerëzit humbasin shpresën. Dhe nëse nuk mund të largohesh, atëherë mund të fillosh pijen ose dhunën në familje. Nga këto familje vijnë këta fëmijë”, thotë Simon Lereng Wilmont.

Në përfundim të xhirimeve, regjisori i filmit mbajti kontaktet me stafin e qendrës së strehimit. Madje, ai i ndihmoi fëmijët me psikologë dhe i mbështeti ata. dita e parë e pushtimit rus ishte dhe dita kur fëmijët dhe disa të rritur hipën në një tren dhe u dërguan në perëndim të Ukrainës. ata janë të sigurt për momentin, por cili është opinioni i regjisorit për pushtimin?

“Është e tmerrshme. Është si pushtimi i një vendi sovran. Nuk shoh arsye përse Putin e donte diçka të tillë, por është e tmerrshme. Ka shumë tragjedi, shumë humbje jete, prandaj them se situata është e frikshme. Ajo që di është se Ukraina ka plot njerëz të mirë, të cilët edhe pse janë në situata të vështira, dinë si të përballen me to. Shpresoj që ta marrin sërish dhe sa më shpejt vendin e tyre”, u shpreh Wilmont.

‘Një shtëpi e ndërtuar nga copëzat’, e Simon Lereng Wilmont u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance. Në muajt e ardhshëm, ai do të shfaqet në festivale të ndryshme nëpër botë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

TË FUNDIT

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

Qeveria shkrin Akademinë e Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë Akademinë e Studimeve Albanalogjike. Ministria e Arsimit, Evis Kushi, bëri publik vendimin në përfundim të mbledhjes së qeverisë dhe...

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×