Fluks emigrantësh në Sicili dhe Kalabri, 19 të vdekur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një numër rekord prej 4 mijë emigrantësh mbërritën në ishullin italian të Lampeduzës në ditët e fundit.

Vetëm të shtunën, numri i zbarkimeve në Sicili arriti në 35 raste, me 1 mijë e 300 emigrantë të mbërritur. Ndërsa në Kalabri, mbërritën rreth 600 persona të cilët u shpëtuan në mes të detit.

Të shtunën, anija “SOS Mediterranea” u kërcënua me armë zjarri nga e ashtuquajtura Roja Bregdetare Libiane.

- Advertisement -

Agjencia kufitare “Frontex” ka njoftuar ndërkohë se ardhje të tjera priten në ditët në vazhdim.

Ndërkohë, të paktën 19 emigrantë të ardhur nga Afrika nën-Sahariane kanë humbur jetën në brigjet e Tunizisë, për shkak të fundosjes së varkës me të cilën po udhëtonin për të arritur Italinë.

Lidhur me emigracionin, kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka deklaruar se shpreson në arritjen e një zgjidhjeje në nivel evropian, edhe pse vendet e tjera duken më pak të prekura nga fenomeni.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Të paktën 5 emigrantë kanë vdekur në ujërat e Tunizisë, 33 të zhdukur

Transportonte emigrantë të paligjshëm, pranga 38-vjeçarit

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×