vucic

Analiza| Marrëveshja Kosovë-Serbi e negociuar nga BE bazohet në mirëbesimin e palëve

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga marrëveshja e dakordësuar në Ohër mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç...

Kurti: Vuçiç refuzoi ofertën time për vetëmenaxhim të serbëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç e ka refuzuar një ofertë të tij për “vetëmenaxhim...

Vuçiç iu drejtohet serbëve: Pse nuk firmosa në Ohër

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, një ditë pas dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në Ohër, iu drejtua publikut serb dhe lexoi...

Vuçiç flet pas takimit në Ohër: Nuk nënshkruam asnjë dokument

Në përfundim të takimit trilateral në Ohër, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se gjatë bisedimeve me kryeministrin e Kosovës Albin...

Takimi në Ohër, zbardhen detaje nga diskutimet Kurti-Vuçiç

Kurti dhe Vuçiç kanë rënë dakord për një pjesë të marrëveshjes, konfirmojnë burime për Euronews Albania. Në përfundim të takimit në Ohër...

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Stano: Mund të zgjasë deri në mbrëmje

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punë e Jashtme dhe Sigurinë, Peter Stano, ka bërë me dije se ka nisur takimi mes...

Nis takimi mes Kurtit dhe Vuçiç në Ohër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë nisur takimin e përbashkët, me ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë,...

Pse u zgjodh Ohri për takimin Kurti-Vuçiç, simbolika e qytetit për Ballkanin

Shumë kush e pa me habi përzgjedhjen e Ohrit për takimin e radhës mes Albin Kurtit dhe Aleksander Vuçiç. Takime të tilla deri...

Bisedimet për planin evropian, NATO thirrje Kurtit dhe Vuçiç

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, në një bisedë telefonike me të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi,...

“Zbutet” Vuçiç: Gati për kompromis me Kurtin! Nëse ia dalim, sukses historik

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka thënë Serbia është “gati” për të bërë përpjekje për gjetjen e një kompromisi. “Sigurisht, të dyja palët...

Me Rusinë apo BE-SHBA? Vuçiç duhet të bëjë zgjedhjen e vështirë

I dërguari i BE për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak nis sot takimet ne Beograd. Në orën 14.30 Lajçak do të takohet me...

“Vuçiç refuzon marrëveshjen”, Kurti: Normalizimi i raporteve vetëm përmes njohjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar një video-mesazh ku mes te tjera ka folur edhe për takimin në Ohër në 18...

“Njohje reciproke”, DASH flet për dialogun mes Kurtit dhe Vuçiçit

Zëdhënësi i sekretarit Amerikan të Shtetit, Blinken përsëriti mbështetjen e SHBA-së bisedimet mes Aleksandër Vuçiç dhe Albin Kurtit. Në një intervistë...

Vuçiç: Serbia nuk i ka shitur armë Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, më 5 mars ka deklaruar se asnjë armë, pajisje apo municion serb nuk i është shitur Rusisë...

Vuçiç me ambasadorin e SHBA: Formimi i Asociacionit me “rëndësi prioritare”

Pas një takimi në Beograd, ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ranë dakord që formimi urgjent...

Kurti raporton në Kuvend për dialogun: Vuçiç s’e pranon propozimin europian

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalimin e tij në Kuvendin e Kosovës në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, të enjten, tha...