Forcat ruse drejt Donbasit, Moska kërkon urë tokësore për në Krime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moska shprehet se tanimë do të fokusohet në atë çfarë e cilëson çlirim të rajonit lindor të Donbasit. Në ditët në vijim pritet që të ketë luftime të ashpra. Forcat ukrainase po përgatiten për ofensivën e parashikuar ruse.

Donbasi përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, të cilat janë kontrolluar kryesisht nga separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014.

NATO parashikon se Moska do të përpiqet të marrë të gjithë Donbasin dhe të krijojë një urë tokësore për në Krimenë e pushtuar.

- Advertisement -

“Detyra e NATO-s është të sigurojë mbështetje për Ukrainën, dhe ne e bëjmë këtë me pajisje moderne ushtarake, mbështetje financiare, ushtarake dhe gjithashtu mbështetje humanitare. Ne e dimë se ekziston një lidhje shumë e ngushtë midis asaj që ata mund të arrijnë në tryezën e bisedimeve dhe fuqisë në fushën e betejës”, u shpreh Jens Stoltenberg, sekretari i Përgjithshëm i NATO-

Të martën qendra e qytetit të Kramatorsk u godit nga sulmet ruse duke krijuar  një krater të madh pranë një shkolle të dëmtuar. Kramatorsk është kursyer deri më tani nga rrënimi që kanë pësuar qytetet e tjera të Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

TË FUNDIT

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×