English

Formula 1| Alonso rinovon te Aston Martin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fernando Alonso do të vazhdojë karrierën në Formula 1 me Aston Martin pas njoftimit të skuadrës për zgjatjen e kontratës deri në përfundim të vitit 2026. Alonso erdhi te Aston Martin nga Alpine vitin e kaluar dhe u ngjit 6 herë në podium në 8 garat e para të vitit 2023.

- Advertisement -

Pa harruar vendet e dyta në Monako, Kanada dhe Holandë ndërsa spanjolli ndihmoi skuadrën e Laërence Stroll të kalonte në vendin e 5’të për konstruktorë duke rritur shpresat për një titull të mundshëm. Aston Martin bëri një start solit të vitit 2024 duke konfirmuar vendin e 5 pas Red Bull, Ferrari’t, McLaren dhe Mercedes duke u renditur disa herë brenda zonës së pikëve.

Transferimi i Lewis Hamilton te Ferrari në vitin 2025, shtoi spekullimet për të ardhmen e Alonso’s. Fillimisht nëse do të qëndronte në F1 e nëse po, a do ta bënte atë në bordin e Aston Martin. Dy pyetje që morën përgjigje të enjten pasdite me vendimin e spanjollit për të hyrë në sezonin e 3’të dhe përtej me skuadrën nga Silverstone.

Aston Martin është në vendin e 5’të të klasifikimit për konstruktorët dhe në vitin 2026 ka siguruar motorrët Honda. Gjë që do të rikrijojë edhe një herë binomin me Alonson pas një dekade.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?