Fotoja mahnitëse e gorillës së zhytur në mendim merr “Çmimin e Madh”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një imazh i një gorille malore të zhytur në mendime me sy të ndezur portokalli mori çmimin kryesor në çmimet e fotografisë afrikane të jetës së egër Benjamin Mkapa 2022.

E bërë nga fotografja me qendër në SHBA, Michelle Kranz, fotografia u vlerësua për kapjen e emocioneve të majmunit, gjatë një ceremonie në Muzeun Kombëtar të Nairobit në kryeqytetin kenian.

Çmimi vjetor, i nisur nga Fondacioni Afrikan për Jetën e Egër, AËF në vitin 2021, mban emrin e presidentit të ndjerë të Tanzanisë, i cili i kushtoi shumë nga koha e tij edukimit të ruajtjes në Afrikë dhe ishte anëtar bordi i AËF. Ai synon jo vetëm të shfaqë punën e fotografëve, por të rrisë ndërgjegjësimin për jetën e egër afrikane në mbarë botën.

- Advertisement -

“Ne shpresojmë ta çojmë Afrikën në botë dhe ta çojmë trashëgiminë afrikane në pjesën tjetër të Afrikës”, tha Kaddu Sebunya, CEO i AËF.

Ai shtoi se ishte shumë i impresionuar se sa është rritur konkursi që nga përsëritja e tij e parë, me afro 10.000 aplikime nga rreth 60 vende. Këto u zvogëluan nga një panel gjykues për fituesit në 12 kategori, duke përfshirë “Art në natyrë” dhe “Konflikt dhe bashkëjetesë”, si dhe “Çmimin e Madh”.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×