English

Francë| 11 të zhdukur pas zjarrit në qendrën e kujdesit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Njëmbëdhjetë persona janë zhdukur pas një zjarri që shpërtheu në një shtëpi pushimi për personat me aftësi të kufizuara në Francën lindore.

- Advertisement -

Shtatëmbëdhjetë të tjerë u çuan në vende të sigurta dhe një person u dërgua në spital, thanë autoritetet lokale.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se ka të ngjarë të ketë disa viktima pasi zjarri shkatërroi vilën.

Sky News bën të ditur se zjarri shpërtheu në orën 6:30 të mëngjesit në qytetin Wintzenheim, i cili ndodhet në Francën verilindore.

Shërbimet e zjarrit dhe të shpëtimit vendosën 76 zjarrfikës, katër makina zjarrfikëse dhe katër ambulanca pas raportimeve për flakë, thanë autoritetet lokale në prefekturën Haut-Rhin.

Zjarri u vu shpejt nën kontroll pavarësisht flakëve të dhunshme, shtoi ai. Zoti Darmanin tha se zjarri shkatërroi pjesën më të madhe të ndërtesës 300 m2 nga ndërtesa 500 m2 dhe shtoi se operacionet e shpëtimit ishin ende në vazhdim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?