English

Gati strategjia e mbrojtjes sociale, Seferi: Do thyejmë ciklin e varfërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka tashme gati strategjinë mbi bazë të së cilës do të orientojnë politikat sociale deri në vitin 2030.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, zv.ministria Denada Seferi thotë se ky dokument ka disa prioritet, por së pari synohet që të thyhet cikli i varfërisë për familjet shqiptare.

“Parashikohet që më së fundmi të thyet cikli i varfërisë së atyre familjeve të varfra që janë pjesë e skemës së ndihmës ekonomike. Këtë do të mund ta bëjmë nëpërmjet disa drejtimeve kryesore”,-tha zv.ministrja Denada Seferi.

Strategjia mundëson ngritjen e disa programeve të dedikuara punësimi.

Zgjerimi i shërbimeve sociale, si dhe shtimi i shërbime të specializuar është po ashtu pjesë e kësaj strategjie.

Njësitë e lëvizshme do të jenë ata që do ngrenë rrjetin e punonjësve social që do të shkojnë në shtëpitë e personave që kanë nevojë. Ndërsa strategjia, parashikon edhe përfshirjen e të rinjve në mënyrë vullnetare.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?