Gjiknuri: Avokati i Popullit duhet të jetë një figurë konsensuale dhe jo politike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, deklaroi se Avokati i Popullit duhet të jetë një figurë konsensuale dhe jo politike.

Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, Gjiknuri u shpreh se kandidatura e Partisë Demokratike, që ishte Ledio Braho, nuk mund të mbështetej nga mazhoranca, pasi e konsideron atë një zgjatim të opozitës.

Megjithatë, Gjiknuri nënvizoi se mund të ketë sërish një dialogim për të gjetur një kandidaturë të përbashkët.

- Advertisement -

“Për sa i përket, kur vjen puna te Avokati i Popullit, Avokati i Popullit presupozohet një figurë shumë konsensuale, kryesisht jo politike. Përpjekjet kanë qenë të tilla gjithmonë edhe në të kaluarën, që të gjendet një figurë e ardhur ose e parapëlqyer nga opozita, por të jetë një person që të mos ketë ngarkesa politike, pra të mos kthehet thjesht në një emërim apo zyrë politike të një partie.

Ky ka qenë qëllimi, dhe u gjykua nga diskutimet që u bënë edhe nga anëtarët e mazhorancës, por edhe nga drejtuesit e grupimit socialist, që emri në fjalë, pavarësisht se nuk kam asgjë personale, përkundrazi, është një jurist i respektuar, ka kontribut në shumë fusha, është shumë i politizuar dhe është, le të themi, një zgjatim i zyrës së Partisë Demokratike në të gjithë aktivitetin politik të saj, përfshirë kështu, do kthehej edhe pozicioni i tij në të qenurit si Avokat i Popullit”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

TË FUNDIT

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

“Do ta bëjë Himarën greke”, Beleri i përgjigjet gazetarëve: Zëdhënës bandash

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 7 muajsh tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×