Greqia kërkon naftë në detin Jon, Meçollari: Është zonë e kontestuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zëvendës komandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari deklaroi se tre anije greke janë duke kërkuar burime hidrokarbure në detin Jon.

Në një intervistë për Euronews Albania, Meçollari u shpreh se një prej anijeve dhe një rimorkiator, kanë hyrë në zonën e kontestuar detare midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas tij, kjo është diçka e cila nuk mund të ndodhë dhe nënvizoi se Shqipëria duhet të reagojë.

- Advertisement -

“Aktualisht, tre anije greke, një me flamur norvegjez dhe dy me flamur grekë, janë duke kërkuar ose duke bërë studime për burime hidrokarbure në detin Jon. Por dje dhe sot, anija norvegjeze e studimeve hidrografike si dhe një rimorkiator kanë hyrë në zonën e kontestuar detare midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Shqipëria dhe Greqia nuk kanë të demilituar hapësira detare dhe si e tillë, ka një zonë e cila mund të jetë në të ardhmen, zona në të cilën do të vendoset delimitimi i kufijve detarë të shelfit kontinental, por nuk e dimë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×