English

Greqia ngjyroset blu| Exit Poll: Partia në pushtet merr shumicën në zgjedhjet për PE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanë dalë Exit Poll-et e para për zgjedhjet për Parlamentin Europian, ku duket se në Greqi kryeson partia në pushtet e qendrës së djathtë e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, Neo Demokracia.

- Advertisement -

Sipas sondazhit, fitorja e Demokracisë së Re është me një diferencë të thellë nga SYRIZA e vendit të dytë.

Sipas mediave të huaja, konkretisht, Demokracia e Re përllogaritet të ketë marrë nga 27% deri 31% të votave dhe pritet të zgjedhë 7 eurodeputetë.

– Ndërkohë SYRIZA arrin nga 13.8% në 17.2% dhe zgjedh 4 eurodeputetë.

– PASOK nga 11.5% në 14.5% dhe zgjedh 3 eurodeputetë.

– KKE nga 8.4% në 10.8% dhe 2-3 eurodeputetë.

– Zgjidhja greke nga 8.4% në 10.8% dhe 2-3 eurodeputetë.

– Fitorja nga 3.3% në 5.3% dhe një eurodeputet.

– Liria e Lundrimit nga 2.6% në 4.6% dhe një Eurodeputet.

– MePA25 nga 1.5% në 2.9%.

– Zëri i arsyes nga 2.2% në 3.6% (MO 2.9%) dhe mbetet e hapur nëse do të zgjedhë një eurodeputet.

– e majta e re nga 1.5% në 2.9%.

– Patriotët nga 0,9% në 2,3%.

– Demokratët nga 0.9% në 1.9%.

– bota nga 0.5% në 1.5%.

– Të tjera nga 3.6% në 5.6%.

Kujtojmë se në exit poll-in e shpallur në orën 19:00, menjëherë pas mbylljes së qendrave të votimit për zgjedhjet evropiane, Demokracia e Re grumbulloi një përqindje prej 28% deri në 32% (mesatarisht 30%).

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?