Guri me mbishkrimin ilir në Shkup, çfarë rëndësie historike ka për shqiptarët?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skender Asani nga Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve foli në një intervistë për Euronews Albania për gurin me mbishkrimin ilir në Shkup.

Rëndësia historike e këtij guri lidhet me mbishkrimet.

“Është emri Skupi, që do të thotë vetëm pasardhësit e tyre shqiptarët e shqiptojnë ashtu si duhet, siç është themeluar,” – u shpreh Asani i cili shpjegoi se në gjuhën latine mungon gërma “sh” dhe në alfabetin shqip, Skupi i shkruar në gur lexohet Shkup.

- Advertisement -

Në gjuhën maqedonase Shkupit i thonë Skopje.

“Rëndësia tjetër historike është Dardania, si rajon, si mbretëri. Kjo flet për kompaktësinë historike edhe të emrit të Dardanisë dhe Shkupit,” – tha Asani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në dhjetor

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

VV: Kur Rama kërkon prani të KFOR në veri dhe jo të FSK, ndihmon Vuçiçin

Menjëherë pas konferencës për mediat të kryeministrit Rama ku në fokus pati situatën në Kosovë dhe sulmin që iu bë policisë kosovare mesnatën e...

TË FUNDIT

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në dhjetor

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

VV: Kur Rama kërkon prani të KFOR në veri dhe jo të FSK, ndihmon Vuçiçin

Menjëherë pas konferencës për mediat të kryeministrit Rama ku në fokus pati situatën në Kosovë dhe sulmin që iu bë policisë kosovare mesnatën e...

BE kritika Serbisë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

Bashkimi Evropian ka kritikuar Serbinë lidhur me shpalljen e ditës së zisë për sulmuesit e vrarë në veri të Kosovës më 24 shtator. Zëdhënësi i...

Bardhi: Do të propozojmë rezolutë për hetim ndërkombëtar për vrasjen e policit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka deklaruar se do t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë, rezolutën në mbështetje të Kosovës që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×