English

Haki Çako: Nëse merren masat e duhura, asnjë zjarr nuk përhapet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Emergjencave Civile, Haki Çako ka dhënë një deklaratë për mediat ku ka sqaruar situatën nga zjarret në vend.

- Advertisement -

Ai theksoi se për të parandaluar përshkallëzimin e flakëve është shumë i rëndësishëm lajmërimi në kohë i ekipit zjarrfikës.

“Aty ku bashkitë apo komunitetet vendore, kryesisht kryetarët e fshatrave, janë më të vëmendshëm, më bashkëpunues dhe reagues, edhe rezultati është shumë herë më pozitiv. Rritja e nivelit të gatishmërisë së strukturave të Emergjencave Civile në nivel bashkie duhet të bëjë përditësimin e takimeve me kryetarët e fshatrave, të sensibilizojë gjithë komunitetin, të përcjellë numrat e shërbimit për zonat dhe të ndërhyjë në kohë. Asnjë zjarr nuk merr përmasa nëse funksionon i gjithë sistemi i monitorimit dhe veprimit,” – u shpreh Çako.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?