English

Haradinaj: E kam lexuar draftin, hap i madh përpara për Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ramush Haradinaj, kreu i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, tha për mediat se ai e ka lexuar draft-statutin e propozuar nga BE për asociacionin e komunave serbe në Kosovë dhe shprehet se ai është i ndërtuar në bazë të kushtetutës së republikës së Kosovës.

- Advertisement -

Ai tha gjithashtu se mbetet që drafti të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese, por shtoi se implementimi i saj pas shqyrtimit, do të jetë një hap i madh për Kosovën, e cila me të drejtë do të kërkojë një anëtarësim më të shpejtë në NATO.

“Mundësitë që asociacioni, njohja e komunave me shumicë serbe, kuptohet i referohet kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës, nuk ndryshojnë përgjegjësitë e komunave dhe Asociacioni nuk merr nga këto përgjegjësi, po ashtu ka shumë lehtësi që krijohen në arsim, në shëndetësi, në funksionimin e mundësive që jep asosacioni.

Komentet tona nëse pajtohemi me këtë draft bëhen pas shqyrtimit nga Gjykata Kushtetuese, për shkak se në hyrje të dokumentit shpjegohet se drafti duhet të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese dhe po ashtu çdo vendim lidhur me krijimin e asociacionit duhet të shqyrtohet nga ministria e pushtetit lokal, dhe të konfirmohet nga Gjykata Kushtetuese.

Ajo që për mua ka më shumë rëndësi, besoj se duhet ta themi haptazi  me implementimin pas shqyrtimit në Gjykatën kushtetuese, Kosova bën një hap të madh përpara dhe mund të themi se ky është një kompromis i madh i Kosovës, që buron nga një obligim i marr vite më herët dhe Kosova me të drejtë kërkon një procedurë të shpejtë për anëtarësimin në NATO”,-tha Ramush Haradinaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?