Harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, Federata ankesë FIFA-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Federata e Futbollit e Kosovës i ka paraqitur sot një ankesë FIFA-s për atë që e ka cilësuar si “veprim agresiv i ekipit kombëtar të Serbisë”, i cili në ndeshjen kundër Brazilit, në Katar 2022 ka vazhduar me retorikën shoviniste ndaj Republikës së Kosovës.

Para kësaj ndeshjeje, në mjediset e zhveshjes se kombëtares së Serbisë është vendosur një flamur, ku shihej harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi deklaroi se flamuri është vendosur nga vetë lojtarët dhe bëhet fjalë për një provokim politik.

- Advertisement -

“Ajo pjesë është ekskluzive e futbollistëve dhe nuk besoj se ka mundur dikush që ta vërë atë parullë, i jashtëm përveçse njerëzit e tyre,” – u shpreh Ademi.

Ai kujtoi rastin kur në ndeshjet mes Serbisë dhe Zvicrës, Xhaka dhe Shaqiri kanë bërë shqiponjën me duar dhe janë penalizuar, duke nënkuptuar kështu se e njëjta gjë duhet të ndodhë edhe kësaj here.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×