English

Harta e “Shqipërisë së madhe”, debate në RMV pas fotove të publikuara nga Ali Ahmeti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, pak ditë më parë ka vizituar kompleksin memorial në fshatin Sopot në përkujtim të masakrës së vitit 1944 ndaj banorëve të fshatit.

- Advertisement -

Ajo që ka nxitur debat në publikun maqedonas, është edhe harta e “Shqipërisë së Madhe” e cila shihet e vendosur diku në memorial, e që shihet edhe në fotografitë e publikuara nga Ali Ahmeti.

Lidhur me atë hartë ka folur edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, duke thënë se vendi ku është vendosur është pronë private dhe ka shtuar se është vendosur 145 vite me vonesë.

Ai ka thënë se pozita ku gjendet Maqedonia e Veriut sot, nuk i bën të rëndësishme harta të tilla dhe se ajo që duhet të ketë rëndësi është harta e NATO-s dhe Evropës së bashkuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×