Haxhiu: Rama kërkon që të ketë përplasje brenda opozitës për presidentin e ri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Baton Haxhiu thotë se kryeministri Edi Rama e ka mundësinë për ta zgjedhur vetë presidentin, por kërkon që të ketë një përplasje brenda opozitës, lidhur me këtë çështje.

Në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, Haxhiu u shpreh se Rama po e vendos opozitën në një situatë shumë të vështirë.

“Rama e ka mundësinë e zgjedhjes së presidentit, e ka idenë se edhe kush mund të jetë. Por, a e do një përplasje të opozitës edhe për këtë çështje? E do. A e do që ta vendosë në opinion publik dhe të ndërkombëtarëve që këta ende nuk mund të jenë si grup parlamentar me një komunikim për një çështje kaq të rëndësishme? E bën. Mendoj që opozitën po e vendos në një situatë shumë të vështirë”, tha Haxhiu.

- Advertisement -

Sipas tij, Rama ka strategji dhe do të djegë edhe raundin e dytë e tretë, për ta zgjedhur më pas vetë Kreun e Shtetit.

Ndërsa, analisti Andi Bushati deklaroi se dështimi i raundit të parë për votimin e presidentit, vjen për shkak se Rama nuk kërkon një proces konsensual.

“Ka dështuar për një arsye shumë të thjeshtë. Kushtetua e Shqipërisë e ka që presidenti në tre raundet e para nga pesë që janë gjithsej duhet zgjedhur me 3/5-tat. Nuk ka njeri që ka dy pare mend në kokë, që mendon që Edi Rama do shfrytëzojë instrumentin e shumicës së cilësuar. Edi Rama do të zgjedhë një president vetë dhe prandaj ka shkuar sot drejt dështimit të seancës së parë”, tha Bushati.

Këtë të hënë ka dështuar raundi i parë për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Në seancën plenare nuk u paraqit asnjë kandidaturë, ndaj dhe nuk pati votim.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

TË FUNDIT

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×