Historiania: Simboli i sulmit ndaj varrezave dhe domethënia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Historiania Nevila Lika e ftuar në emisionin “Noë” në Euroneës Albania, shpjegoi simbolikën e shkatërrimit të monumenteve, duke iu referuar rastit të pak ditëve më parë, ku u dhunua busti i Mit’hat Frashërit.

Ajo tha se dhunimi i varreve nuk është një traditë shqiptare por një traditë që fqinjët veriorë e kanë bërë prej shekujsh.

Sipas saj me shkatërrimi i varrit të një personi është të të fshijë nga kujtesa e njerëzve apo historia.

- Advertisement -

“Kur flitet për dhunim të varreve kjo nuk është një traditë shqiptare, është një traditë që fqinjët tanë verior e kanë bërë në shekuj. Kudo që shkelnin prishnin varreza, sepse prishka e varrezës është një simbol që të fshin kujtesën. Nuk është vetëm për at Gjergj Fishtën, por sa mijëra të tjerë janë ekzekutuar dhe nuk kanë varre sot. Trajtimi në mënyrë të tillë të një figure siç ishte Mit’hat Frashëri”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

TË FUNDIT

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×