English

Historiku i samiteve ndër vite

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Samiti i Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor i cili do të mbahet për herë të parë në Tiranë do të jetë i radhës pas 13 konferencash takimesh e samitesh të mbajtura çdo vit që prej 2013-tës.

- Advertisement -

Në nëntor të 2013-tës, në Vjenë u mbajt konferenca e Frontex-it për Ballkanin Perëndimor për të diskutuar rreth problematikave në menaxhimin e migracionit në Ballkan.

Përfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimor, Komisionit Evropian dhe vendeve të tjera anëtare të BE-së u takuan në Ministrinë e Brendshme të Austrisë për të diskutuar rreth krizës së refugjatëve.

Takimi i radhës u mbajt një vit më pas sërish në Vjenë, më 3 qershor 2014. Një takim mes ministrave të jashtëm, 6 prej të cilëve kërkuan që Shipërisë t’i jepej statusi i vendit kandidat, status të cilin vendi ynë e mori vetëm disa javë më vonë, më 24 qershor të 2014-tës.

Konferenca e radhës u mbajt më 28 gusht 2014 në Berlin, ku mikpritëse ishte Gjermania. Ky takim konsiderohet si e para konferencë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në kuptimin e ngushtë.

Austria u bë sërish shteti mikpritës për konferencën e radhës në 2015-tën. Takimi u mbajt mes kryeministrash, por në të njëjtën kohë u takuan edhe ministrat e Jashtëm dhe të Ekonomisë.

Një vit më vonë në shkurt të 2016-tës, u zhvillua një tjetër konferencë në Vjenë ku në fokus ishte menaxhimi i krizës së refugjatëve.

Në 4 korrik të 2016-tës, përfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimor së bashku me përfaqësues nga Gjermania, Italia, Kroacia, Austria dhe Sllovenia u mblodhën në Paris, me në fokus ndërlidhjen e rajonit me burimet evropiane të energjisë.

Në korrik 2017, në Trieste të Italisë u mbajt Konferenca e radhës për Ballkanit Perëndimor. Qëllimi i takimit ishte rrjetëzimi i fushave të infrastrukturës, transportit dhe energjisë.

Në Bullgari, më 17 maj 2018 u zhvillua një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të BE-së dhe liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku u diskutua për rritjen e angazhimit të BE-së me vendet e rajonit.

Në datën 10 korrik 2018 u mbajt e ashtuquajtura Konferenca e 5-të e Ballkanit Perëndimor në Londër. Edhe këtu u rikonfirmua përmbajtja e strategjisë së BE-së për Ballkanin Perëndimor.

Më 29 prill 2019, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron ftuan në Berlin krerët e shteteve dhe qeverive nga Bosnjë-Hercegovina, Kroacia, Kosova, Mali i Zi, Serbia dhe Sllovenia. Ky takim i njohur si “mini samiti” [55], kishte të bënte konkretisht me zgjidhjet e konfliktit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Konferenca e radhës u mbajt më Poloni në 4 korrik ku fokusi kryesor ishte në Procesin e Berlinit.

Në korrik të 2020-s, Konferenca e 7-të e Ballkanit Perëndimor e mbajtur së bashku nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut, e cila për shkak të pandemisë COVID-19, u zhvillua në një videokonferencë më 6 mars të 2021-shit.

Samiti i fundit midis liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor ishte Samiti në Brdo pri Kranju në tetor 2021. Ai u organizua nga presidenca sllovene e këshillit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?