English

Humb jetën pas 1 aksidenti poeti rus, Lev Rubinstein ishte kritik i fortë i Putinit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Poeti rus Lev Rubinstein, një figurë kyçe në skenën letrare të fshehtë sovjetike dhe një kritik i presidentit Vladimir Putin, ka vdekur gjashtë ditë pasi u përplas nga një makinë në Moskë, njoftoi vajza e tij.

- Advertisement -

Rubinstein, 76 vjeç, u godit më 8 janar dhe kaloi disa ditë në koma para vdekjes së tij.

“Babai im, Lev Rubinstein, vdiq sot”, shkroi vajza e tij Maria në blogun e saj.

Rubenstein ishte i njohur si bashkëthemelues i lëvizjes konceptualiste. Në vitet 1970 dhe 1980, ai përdori artin në format e tij të shumta për të përmbysur normat tradicionale të epokës sovjetike dhe për të kritikuar doktrinën zyrtare të realizmit socialist, një ideologji e spikatur gjatë Bashkimit Sovjetik që shtyu axhendën politike duke përdorur artin.

Duke reaguar ndaj lajmit për vdekjen e zotit Rubenstein, organizata e të drejtave të njeriut Memorial e përshkroi zotin Rubinstein si “tejet poetik, mendjemprehtë dhe ironik”.

Grupi është një nga grupet më të vjetra të të drejtave civile në Rusi, por në dhjetor 2021 u detyrua të mbyllet pasi Moska intensifikoi goditjen e saj ndaj opozitës ndaj luftës në Ukrainë.

I përshkruar nga Memorial si një mik i ngushtë, Rubinstein gjithashtu mbajti një qëndrim të fortë kundër ofensivës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, si dhe qëndrimeve të qeverisë ruse ndaj të drejtave LGBT.

Memorial tha se ai zgjodhi të qëndrojë në Moskë për dy vitet e fundit “pavarësisht gjithçkaje”.

“Jo vetëm për veten e tij, por për të tjerët që po përpiqeshin të gjenin fjalët përmes të cilave të gjenin veten përsëri, dhe ndoshta, vetëm ndoshta, rezistencë përmes kësaj”,-thuhet në deklaratën e tyre.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?