English

“Hysa”| Gruaja mposht Shqipërinë në Strasburg, GJEDNJ: Paraburgimi, i pajustifikuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grua që u mbajt padrejtësisht në paraburgim ka fituar gjyqin me shtetin shqiptar në Strasburg. Tashmë shteti shqiptar duhet t’i paguajë kësaj shtetaseje dëmshpërblim.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për çështjen “Hysa kundër Shqipërisë”, ku një shtetase shqiptare, Afërdita Hysa, e cila ishte mbajtur në paraburgim me akuzën e shpërdorimit të detyrës, pretendonte pranë Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut, se kishin munguar arsyet e duhura dhe të mjaftueshme nga gjykatat vendase për të justifikuar paraburgimin e saj.

Ajo e kishte apeluar më herët masën ndaj saj në gjykatat vendase, me pretendimin se paraburgimi nuk ishte masë proporcionale dhe e justifikuar.

Hysa e bazonte mungesën e justifikimit për masën e paraburgimit në faktin se ajo ishte vetë-dorëzuar pranë policisë dhe rreziku i arratisjes së saj nuk ekzistonte, pasi ishte e martuar me një oficer policie dhe nënë e dy fëmijëve të vegjël.

Gjykata e Strasburgut i jep të drejtë ankueses dhe del në përfundimin se është shkelur neni 5 pika 3 i konventës europiane për të drejtat e njeriut (nen që lidhet me lirinë dhe sigurinë), pasi gjykatat vendase nuk kanë dhënë arsyet e duhura dhe të mjaftueshme për periudhën e parë të burgimit të kërkueses.

Vetëm rëndësia e veprës penale sipas GJEDNJ, nuk mjafton për të sjellë paraburgimin. GJEDNJ argumenton se burgimi kërkon dyshim të arsyeshëm dhe se rreziku i mundshëm i arratisjes nuk ishte adresuar siç duhej nga gjykatat shqiptare.

Ky vendim i Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut tregon edhe njëherë se si gjykata vendase kanë tejkaluar kriteret ligjore dhe kanë shkelur Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut, me disa vendime të tyre për masat e paraburgimit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?