Incidenti në Detin e Zi, eksperti: Rrëzimi i dronit amerikan nga rusët, i qëllimshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Çështjeve Ndërkombëtare, Dritan Hoti thotë se droni amerikan në Detin e Zi, u rrëzua qëllimisht nga rusët, duke u bazuar te provat që kanë dalë së fundmi në SHBA.

Në një intervistë për Euronews Albania, Hoti u shpreh se Rusia pretendon se droni kishte shkelur hapësirën e saj ajrore, gjë që është kundërshtuar nga SHBA.

Sipas Hotit, ky incident mund të përshkallëzojë marrëdhëniet mes dy vendeve.

- Advertisement -

“Në Detin e Zi, ka qenë duke kryer një ritualitet të tij, një dron me përmasë jo të vogël, goxha i gjerë dhe i madh. Ka qenë duke fluturuar në hapësirat ndërkombëtare dhe papritur, nuk është sulmuar drejtpërdrejt nga dy avionë rus, por ka pasur përplasje te pjesa e përparme e tij. Si rrjedhojë, meqë është një dron i telekomanduar, Forcat Ajrore të SHBA-ve, e kanë ulur në Detin e Zi.

Kjo është perceptuar si një incident i rëndë që mund të ketë eskalacione të rrezikshme nga ana e SHBA. Versioni, që është më i mundshmi, pasi amerkanët kanë të gjitha mekanizmat për ta provuar, ka qenë i qëllimshëm. Nga ana ruse pretendohet që ka shkelur ky dron hapësirën ajrore të Rusisë. Nga SHBA nëvizohet se ka qenë brenda hapësirës ndërkombëtare”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×