English

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot asnjë botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ardian Isufi, pedagog, thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 përqind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit.

- Advertisement -

Në emisionin “Goodmorning Albanians”, ai tha se nga takimet e zhvilluara nuk është marrë asnjë përgjigje konkrete nga ministrja e Arsimit, çka e ka nxitur më shumë sensibilizimin e pedagogëve në të gjithë Shqipërinë.

Sipas Isufit, pedagogët janë në kushtet kur me pagën që marrin nuk blejnë dot asnjë botim shkencor, që iu nevojitet për kërkime shkencore. Ai paralajmëroi bojkot të plotë të mësimit nga pedagogët më 17 tetor.

“Nga 700 mln lekë të vjetra, që kanë qenë për kërkim shkencor, janë përdorur nga qeveria 300 mln, që nuk ndihmon kërkimin shkencor as cilësinë e mësimdhënies. Sot modeli i pedagogut ka rënë pasi paga është e vogël, çka e pengon pedagogun të blejë një botim shkencor. Një kërkim shkencor nuk është vetëm për individin, por për universitetin”, tha pedagogu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?