Italia kundër surrogacisë, projektligji për kriminalizimin edhe jashtë vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti italian ka miratuar një projektligj që kriminalizon personat që shkojnë jashtë vendit për të pasur fëmijë nëpërmjet surrogacisë.

Projektligji, i miratuar në dhomën e deputetëve me 166 vota në mbështetje dhe 109 kundër, ka për qëllim vetëm italianët, dhe parashikon gjoba deri në 1 milion euro dhe burgim deri në dy vjet për ata që e thyejnë atë.

Senati do të miratojë një projektligj që do ta bëjë surrogacinë një “krim universal” duke e bërë më të vështirë për çiftet e të njëjtit seks të kenë fëmijë.

- Advertisement -

Komuniteti LGBT+ i Italisë kishte parashikuar se të drejtat e arritura deri më tani do të gërryheshin nga qeveria Meloni, e cila mori pushtetin në tetor.

Një tipar i përbashkët i fjalimeve parazgjedhore të mbajtura nga Meloni, ishte përsëritja e pikëpamjes së saj se një fëmijë duhet të rritet vetëm nga prindër heteroseksualë. Ajo është shprehur gjithashtu kundër “ideologjisë gjinore” dhe “lobeve LGBT”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×