Izraeli lëshoi ​​një version të ri të satelitit të tij spiun Ofek 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Izraeli ka lëshuar një version të ri të satelitit të tij spiun Ofek dhe tha se do të përmirësojë mbikëqyrjen me cilësi të lartë për inteligjencën ushtarake, raporton Reuters.

Ofek-13, i prodhuar nga Israel Aerospace Industries (IAI), është i fundit në një seri satelitësh vendas që u lëshuan për herë të parë në 1988.

Sateliti spiun u lëshua nga një raketë Shavit mbi Detin Mesdhe, një trajektore drejt perëndimit që Izraeli zakonisht e zgjedh si një masë paraprake për të mbajtur teknologjitë e ndjeshme larg nga duart e fqinjëve armiqësorë në Lindjen e Mesme në rast të një mosfunksionimi, shkroi Reuters.

- Advertisement -

“Ofek-13 është më i avancuari në llojin e tij, me aftësi unike të vëzhgimit të radarit dhe do të mundësojë mbledhjen e të dhënave të inteligjencës në të gjitha kushtet e motit dhe në dukshmëri të reduktuar”, tha CEO i IAI-t, Boaz Levy.

Autoritetet izraelite po përmirësojnë aftësitë e vëzhgimit për të monitoruar aktivitetet e kundërshtarëve si Irani, një shtet që Tel Avivi e konsideron një kërcënim të madh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×