Japonia dërgon një satelit në hapësirë ​​për të monitoruar Korenë e Veriut 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Japonia lëshoi ​​sot me sukses një raketë në hapësirë ​​që mbante një satelit që supozohet të mbledhë informacion mbi lëvizjet në objektet ushtarake në Korenë e Veriut dhe të përmirësojë reagimin ndaj fatkeqësive natyrore, raporton AP.

Raketa H-2A e lëshuar nga kompania “Mitsubishi Heavy Industries” u lëshua me sukses nga Kozmodromi Tanegashima në jugperëndim të Japonisë, duke mbajtur satelitin IGS-Radar 7, i cili pa probleme hyri në orbitën e planifikuar, njoftoi kompania.

Sateliti mund të mbledhë imazhe nga toka 24 orë në ditë, edhe në kushte të pafavorshme të motit, dhe kështu të paralajmërojë për një sulm të mundshëm raketor, por edhe për një fatkeqësi natyrore të ardhshme.

- Advertisement -

“Qeveria do të përdorë maksimalisht IGS-Radar 7 dhe satelitët e tjerë për të bërë gjithçka për sigurinë kombëtare të Japonisë dhe për të përballuar me sukses krizat”, tha kryeministri japonez Fumio Kishida sot në një deklaratë për lëshimin e suksesshëm të satelitit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×