Izraeli përballet me protestat më të mëdha në histori kundër ndryshimeve në gjyqësor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra mijëra izraelitë kanë protestuar kundër planeve të qeverisë për të rishikuar sistemin gjyqësor. Sipas organizatorëve këto janë protestat më të mëdha në historinë e vendit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu thotë se ndryshimet – që do të frenonin fuqinë e gjykatave – do të rivendosin ekuilibrin midis nivele të qeverisjes.

Ndërsa Kundërshtarët thonë se ndryshimet në gjyqësor kërcënojnë demokracinë.

- Advertisement -

Në një nga protesta e fundjavës , lideri i opozitës Yair Lapid tha se kjo ishte “kriza më e madhe e Izraelit”.

Rreth 200.000 njerëz marshuan  në Tel Aviv, shumë prej të cilëve mbanin flamurin kombëtar të Izraelit.

Reformat synojnë t’i japin qeverisë së zgjedhur ndikim vendimtar mbi zgjedhjen e gjyqtarëve dhe të kufizojnë aftësinë e Gjykatës së Lartë për të vendosur kundër ekzekutivit ose për të rrëzuar legjislacionin. Çështja ka shkaktuar përçarje të thella në shoqërinë izraelite .

Pak ditë më parë protestuesit bllokuan rrugët dhe u përpoqën të ndalonin Netanyahu të largohej jashtë vendit. Kritikët thonë se reformat e planifikuara, të cilat tashmë po marrin miratimin në parlament, do të politizojnë gjyqësorin dhe mund të çojnë në një qeveri autoritare. Ndërsa Kryeministri  thotë se reformat janë krijuar për të ndaluar gjykatat të tejkalojnë kompetencat e tyre dhe se ato u votuan nga publiku izraelit në zgjedhjet e fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×