English

“Jam rrogtar me pagë qesharake”- Lihen në burg të ndaluarit për mikrokreditë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat për 9 persona, 5 prej të cilëve “Arrest në burg” e 4 “Arrest në shtëpi”, lidhur me mashtrimin përmes mikro kredive dhe përmbarimit. Ata akuzohen për vjedhje dhe shpërdorim detyre, ndërsa denoncimi ishte bërë për skema mashteuese dhe piramidale me mijëra qytetarë.

- Advertisement -

Masa Arrest në burg u dha për shtetasit:

1 – Aldo Daka

2 – Albert Gega

3 – Edmond Mato

4 – Arben Meskuti

Në masën e “Arrestit në shtëpi” janë lënë:

1 – Jorsida Dervishi

2 – Alketa Tanushi

3 – Kejda Seferi

4– Elda Ibro

Ndërsa në kërkim në lidhje me skandalin e mikro-kredive është shpallur Alban Kote.

Një nga të arrestuarit deklaroi në seance se “po gjykohen si në komunizëm, kanë ushtruar aktivitet të ligjshëm dhe se nga ana e përmbaruesve janë zbatuar detyrimet”. “Jam thjesht një rrogtar me një pagë qesharake”, deklaroi një nga personat e akuzuar që ka punuar si përmbarues.

Si funksiononte skema mashtruese me mikro-kreditë?

4 mijë kredi të keqija që u blenë nga një bankë e nivelit të dytë me vlerë totale rreth 7.2 milion euro u përdorën për një skemë shtrënguese ku u imponohej debitorëve që kishin borxhe të vjetra, të rimernin kredi edhe pse nuk kishin mundësi shlyerje si dhe u bllokonin nga shoqëritë përmbarimore rrogat, pronat, apo makinat.

Hetimi i prokurorisë së Tiranës pas kallëzimit të ministrisë drejtësisë ka zbuluar se në këtë skemë ishin të përfshira 3 shoqëri përmbarimore dhe 2 institucione financiare të cilat e kanë vënë në jetë, përmes ndihmës së një noteri dhe të disa avokatëve.

Micro credit Albania dhe shoqëritë e tjera financiare joshnin debitorët të mernin kredi të reja duke i hequr përkohësisht pasurinë e bllokuar ndërsa prokuroria thotë se më tej aplikoheshin kamat vonesa 2% + 8% për çdo vit.

Si një rast ilustrues të abuzimeve prokuroria thotë se për një detyrim të prapambetur prej 3.5 milion lekësh të vjetra një shtetasi i janë sekuestruar 14 pasuri.

Për administratorët e shoqërive MCA dhe STAR-fs dhe përmbaruesit privatë, Aldo Daka, Albert Gega, Edmond Mato, Kejda Seferi, Arben Meskuti, Alban Kote, Alketa Tanushi, Jorsida Dervishi dhe Elda Ibro të cilët akuzohen për vjedhje e shpërdorim detyre u caktuan masat e sigurisë “Arrest me burg” dhe “Arrest shtëpie”.

Për këtë çështje pak ditë më parë u thirr në seancë dëgjimore në komisionin parlamentar të ekonomisë dhe financave guvernatori i bankës së shqipërisë Gent Sejko i cili deklaroi se institucioni që ai drejton kishte marrë të gjitha masat që i lejonte ligji.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?