English

Jo vetëm në Kembrixh e Oxford, studentët kudo në Evropë ngrenë kampe pro-palestineze

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studentët nga universitetet e Kembrixhit dhe Oksfordit kanë ngritur kampe proteste pro-palestineze.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, demonstratat në universitetet e rangut më të lartë të Mbretërisë së Bashkuar janë pjesë e veprimeve që ndodhin në universitetet në të gjithë Evropën, duke përfshirë në Irlandë dhe Finlandë.

Sot janë shfaqur fotot e një kampi në ambjentet e Kolegjit Trinity në Dublin dhe tendave që po ngrihen jashtë Universitetit të Helsinkit.

Gjatë javëve të fundit, universitetet në të gjithë Britaninë kanë parë kampe të ngjashme demonstruese.

Më 1 maj, kampe me shenja të ndryshme u shfaqën në universitetet e Bristol, Leeds, Neëcastle, Sheffield dhe Ëarëick, të gjitha me shenja të ngjashme me ato që shihen sot.

Kujtojmë se nga ofensiva izraelite në Gaza kanë jumbur jetën me mijëra civilë palestinezë, çka ka bërë që situata humanitare atje të jetë shumë e rëndë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?