Kancelari austriak sot viziton Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, do të vizitojë sot Kosovën.

Nehammer pritet të takohet me udhëheqësit e Kosovës.

Vizita e Kancelarit austriak në Kosovë është pjesë e vizitës së tij në tre vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbi, Bosnjë e Hercegovinë, dhe sot në Kosovë.

- Advertisement -

Një ditë më parë, në vizitën e tij në Serbi, Nehammer ka thënë se është e rëndësishme që BE-ja të përkufizohet qartë ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të nënvizojë se ato i përkasin Bashkimit Evropian, si dhe të përshpejtojë anëtarësimin euroatlantik të tyre.

“Si Bashkim Evropian, ne duhet të bëjmë gjithçka që procesi i anëtarësimit (të Ballkanit Perëndimor) të përshpejtohet. Austria e sheh veten si një urë në këtë proces dhe është shumë e rëndësishme për ne që procesi të përshpejtohet”, tha Nehammer në Serbi.

Ai deklaroi se marrëdhëniet me Serbinë janë “me rëndësi të madhe” për Austrinë dhe se Serbia është “një partner i rëndësishëm gjeostrategjik dhe politik për Austrinë, dhe rrjedhimisht edhe për BE-në”.

“Për Austrinë është e rëndësishme që ne të punojmë së bashku, sepse jemi të prekur njëlloj nga fenomeni i krimit të organizuar ose ai i migrimit ilegal. Është detyrim dhe interes i një shteti anëtar të BE-së që të japë një sinjal të qartë se duhet të punojmë së bashku për gjetjen e zgjidhjeve të problemeve”, shtoi kancelari austriak.

Nehammer theksoi gjithashtu “shqetësimin e madh” për ndikimin e madh të Rusisë në Ballkanin Perëndimor dhe “interesin e madh të Kinës për të pozicionuar veten” në rajon.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

TË FUNDIT

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×