Kapje e 850 mln euro kokainë në Itali, kush është 35-vjeçari shqiptar i arrestuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Euronews Albania ka mundur të sigurojë dosjen e autoriteteve italiane mbi sasinë rekord të kokainës, prej 5.3 tonë, të kapur në një pshkarexhë, në bordin e së cilës ndodheshin 5 persona.

Në mesin e personave të arrestuar është dhe një shtetas shqiptar i identifikuar si Elvis Lleshaj, 35-vjeç.

Guardia Di Financa e cila ka drejtuar operacionin, e ka cilësuar kapjen e sasisë rekord të drogës si një nga më të mëdhatë të kapura jo vetëm në Itali por në të gjithë botën.

- Advertisement -

Kokaina ishte nisur nga Amerika Latine dhe si destinacion kishte Italinë, ku lënda narkotike do të kapte në treg një vlerë prej 850 mln dollarë.

Së bashku me shqiptarin, në bordin e peshkarexhës u arrestuan dhe 2 shtetas tunizianë, 1 shtetas francez dhe 1 italian.

Personat e arrestuar janë:

  • Elvis Lleshaj, i lindur në Shqipëri 35 vjeç.
  • Vincenzo Catalano, 35 vjeç, i lindur në Itali nga Bagnara Calabra.
  • Kamel Thamlaoui, i lindur në Tunizi, 53 vjeç, banues në Tricase.
  • Sami Mejri, i lindur në Tunizi, 48 vjeç, banues në Barcellona Pozzo di Gotto.
  • Yanis Malik Bargas, i lindur në Francë, 19 vjeç.

Në megaoperacionin e autoriteteve italiane morën pjesë dhe helikopterë, ku në një koordinim me Guarda Di Financan, mundën të kapnin sasinë rekord të drogës.

Operacioni nisi më 18 korrik, ku avionët evidentuan peshkarexhën me flamurin e Republikës së Palau nga ishujt e Paqësorit, së cilës iu afrua një varkë peshkimi italiane. Narkotrafikantët mundën të bënin kalimin e drogës nga peshkarexha me flamurin e Paqësorit tek anija më e vogël.

Hetuesit italianë evidentuan sasinë e madhe të pakove të bardha që po transportohej dhe ndërhynë duke finalizuar kapjen e sasisë prej 5.3 tonë kokainë.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×