KE: Ata që ikin nga bombat e Putinit janë të mirëpritur në Evropë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian (KE) ka propozuar aktivizimin e Direktivës për Mbrojtjen e Përkohshme, në mënyrë që të ofrojë ndihmë të shpejtë dhe efikase për njerëzit që ikin nga lufta në Ukrainë.

Sipas këtij propozimi, personat që ikin nga lufta do të kenë mbrojtje të përkohshme në Bashkimin Evropian (BE), që do të thotë se do të marrin leje qëndrime, do të kenë akses në arsim dhe në tregun e punës.

Është një masë e jashtëzakonshme për të ofruar mbrojtje të menjëhershme dhe të përkohshme për personat e zhvendosur nga vendet jashtë BE-së dhe ata që nuk janë në gjendje të kthehen në vendin e tyre të origjinës.

- Advertisement -

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, deklaroi me këtë rast se Evropa qëndron pranë atyre që kanë nevojë për mbrojtje.

“Të gjithë ata që ikin nga bombat e Putinit janë të mirëpritur në Evropë. Ne do të ofrojmë mbrojtje për ata që kërkojnë strehim dhe do të ndihmojmë ata që kërkojnë një rrugë të sigurt për në shtëpi”, ka shkruar ajo në Twitter.

Në të njëjtën kohë, Komisioni Evropian prezantoi udhëzime operacionale që synojnë të ndihmojnë rojet kufitare të shteteve anëtare për të menaxhuar në mënyrë efektive mbërritjet në kufijtë me Ukrainën, duke ruajtur një nivel të lartë sigurie.

Udhëzimet rekomandojnë gjithashtu që shtetet anëtare të krijojnë korsi të veçanta për ndihmë emergjente për të kanalizuar ndihmën humanitare dhe për të lejuar hyrjen në BE, mbi baza humanitare.

Sipas të dhënave zyrtare të KE-së, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, mbi 650,000 njerëz kanë ikur në vendet fqinje anëtare të BE-së.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×