English

Kë mund të zgjedhë Donald Trump për zëvendëspresident nëse fiton nominimin?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump nuk e ka fituar ende nominimin presidencial republikan, por konkurrenca tashmë po nxehet për vendin e dytë.

- Advertisement -

Aleatët dhe madje disa ish-rivalë të ish-presidentit kanë filluar të bëjnë paraqitje të rregullta në fushatën elektorale, duke mbledhur mbështetje, duke u zotuar për besnikërinë e tyre dhe – me sa duket – duke i ofruar Trump audicionet e tyre për zëvendëspresident, shkruan BBC.

Vetë Trump ka qëndruar mjaft i heshtur për kandidatin e tij të preferuar, duke thënë në Fox News të shtunën se nuk kishte “ngut” në përzgjedhjen e tij. “Kjo nuk do të ketë fare ndikim”, tha ai.

“Personi që mendoj se më pëlqen është një person shumë i mirë, mjaft standard. Unë mendoj se njerëzit nuk do të befasohen aq shumë, por do të thosha se ka një shans 25% që të jetë ai person”, tha Trump.

Ndërsa Trump nuk tregoi diçka konkrete për atë që do të jetë zëvendësi i tij nëse fiton nominimin, ja një vështrim i republikanëve të mundshëm që mund të jenë në listën e ngushtë.

Elise Stefanik

Në krye të paketës së kandidatëve për zëvendëspresident është përfaqësuesja e Nju Jorkut, Elise Stefanik.

Dikur një republikane e moderuar, hezituese Trumpit, Stefanik, 39 vjeçe, është afruar më shumë me krahun e djathtë të partisë së saj vitet e fundit, duke u shndërruar në një nga mbrojtësit më besnikë të Trump.

Tani gruaja e rangut më të lartë në mesin e republikanëve të Dhomës së Përfaqësuesve, Stefanik ka arritur gjithashtu një famë modeste konservatore – së pari për punën e saj në ekipin e parë të mbrojtjes të shkarkimit të Trump në vitin 2020 dhe, së fundmi, për rrëzimin e saj viral të dy presidentëve të kolegjit të Ivy League.

“Elise u bë shumë e famshme”, u tha Trump mbështetësve javën e kaluar për pyetjen e saj të diskutueshme të drejtuesve të kolegjit. “A nuk ishte e bukur?”

Stefanik sigurisht duket e hapur ndaj kësaj, duke thënë për raportet fundjavën e kaluar se do të ishte “e nderuar” të shërbente në administratën Trump “në çdo cilësi”.

Tim Scott

Tim Scott, një konkurrent i dikurshëm për nominimin republikan, është një senator dhe një nga republikanët me ngjyrë më të shquar në SHBA.

Ai e paraqiti veten si një konservator optimist, por fushata e tij nuk arriti të fitonte tërheqje nga votuesit. Në nëntor, pas tre shfaqjeve debate të pakënaqura, ai bëri një dalje të papritur nga gara.

Scott, 58 vjeç dukej se hodhi kapelen e tij në ringun e zëvendëspresidentit (VP) fundjavën e kaluar me miratimin e tij për Trump – duke i dhënë shpatullën e ftohtë koleges së tij nga Karolina e Jugut Nikki Haley, gruas që e emëroi atë në Senat në vendin e parë.

Por ishin komentet nxitëse të Scott në një tubim të fushatës së Trump të premten që e shtynë emrin e tij fort në bisedën e zëvendpresidentit. “Ne kemi nevojë për Donald Trump”, u tha Scott votuesve.

Më pas ai u shfaq në skenë me Trump gjatë fjalimit të tij të fitores në New Hampshire të martën në mbrëmje, duke qëndruar drejtpërdrejt pas tij në pamjen televizive. Në një moment, ai i tha Trump: “Thjesht të dua”. Ish-presidenti u përgjigj: “Kjo është arsyeja pse ju jeni një politikan i madh”.

JD Vance

JD Vance, 39 vjeç, senatori i ri nga Ohio, ishte gjithashtu në New Hwampshire fundjavën e kaluar, duke mbledhur mbështetje në emër të Trump.

Vance, dikur një kundërshtar i vetëidentifikuar i Trump, e rimodeloi veten si një dishepull besnik i Trump kur ai nisi ofertën e tij për Senatin 2022. U shpërblye: Mbështetja e Trump për Vance i dha fushatës së tij një shtysë kritike si në zgjedhjet paraprake republikane të mbushura me njerëz, ashtu edhe në zgjedhjet e përgjithshme.

Tani në detyrë, ai ka mbrojtur çështjet e së djathtës që gjallërojnë bazën e Trump.

Vance u tha gazetarëve javën e kaluar se ai mendonte se mund ta përdorte më mirë Trumpin që të shërbente në Senat për një mandat të dytë. Por duket se nuk ka përjashtuar një mandat si nënkryetar. “Dua ta ndihmoj sado që të mundem”, tha ai.

Kari Lake

Kari Lake, një ish-prezantuese televizive, fitoi një ndjekës besnik të votuesve republikanë gjatë ofertës së saj në vitin 2022 për guvernator të Arizonës, falë karizmës së saj gati për kamera dhe përkushtimit ndaj pretendimeve të pabaza të Trump për mashtrime zgjedhore në zgjedhjet e 2020.

Lake, 54 vjeçe, humbi zgjedhjet e saj – një humbje që ajo ka refuzuar ta pranojë – si dhe një seri betejash ligjore që kërkojnë të përmbysin rezultatet e garës në Arizona.

Në fund të vitit të kaluar, Lake njoftoi se do të nisë një fushatë tjetër, këtë herë për Senatin e SHBA.

Ajo ka mbetur një nga aleatet më energjike të Trump, duke u paraqitur për fushatën e tij si në Iowa ashtu edhe në New Hampshire.

Deri më tani, Lake ka thënë se planifikon të fokusohet në kandidimin e saj në Senat, por u zotua se do të “zvarritet mbi xhamin e thyer” për të votuar për Trump dhe kandidatin e tij të mundshëm – cilido qoftë ai.

Sarah Huckabee-Sanders

Një studente e administratës Trump, Sarah Huckabee-Sanders, 41 vjeçe, shërbeu si sekretare e shtypit e Shtëpisë së Bardhë për gati dy vjet. Ajo ka qenë një mbrojtëse e besueshme e ish-presidentit, duke lavdëruar rekordin e tij dhe duke miratuar ofertën e tij aktuale në nëntor të vitit të kaluar.

“Ka ardhur koha për t’u kthyer në politikat normale të epokës së Trump, e cila krijoi një Amerikë më të sigurt, më të fortë dhe më të begatë”, tha Sanders në atë kohë.

Por ndërsa Sanders duket se ka mbajtur një marrëdhënie miqësore me ish-shefin e saj, deri më tani ajo ka lënë të kuptohet se nuk është e interesuar të kthehet në Shtëpinë e Bardhë me të.

“Shiko, unë absolutisht e dua punën që kam”, tha ajo për CBS News javën e kaluar. “Mendoj se është një nga punët më të mira që mund të kërkoja ndonjëherë dhe jam i nderuar të shërbej si guvernator dhe shpresoj ta bëj për shtatë vitet e ardhshme”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?