KE përjashton 21 universitete hungareze nga programet Erasmus dhe Horizon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka vendosur të pezullojë fondet Erasmus dhe Horizon për 21 universitete hungareze të drejtuara nga fondacione të lidhura me qeverinë.

Në prill 2021, këto universitete u shndërruan në “fondacione të interesit publik” të drejtuara nga njerëz të afërt me kryeministrin Viktor Orbán.

Shkak i pezullimit është bërë prania e figurave politike dhe atyre pranë qeverisë Fidesz në bordet drejtuese, si dhe mungesa e transparencës në përdorimin e fondeve europiane.

- Advertisement -

Ky vendim nuk vlen për qendrat që kanë nënshkruar kontrata përpara datës 15 dhjetor, datë kur Komisioni vendosi të ngrijë fondet. Komisioni do t’i riaktivizojë këto programe sapo Hungaria “të korrigjojë parregullsitë”.

Budapesti, nga ana e tij, ka premtuar reformimin e ligjit, por tani për tani ka vendosur vetëm që politikanët që janë pjesë e fondacioneve të mos mund të votojnë për çështje të caktuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

TË FUNDIT

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×