Këshilli Evropian rekomandon statusin kandidat për Bosnje dhe Hercegovinën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli Evropian ka rekomanduar këtë të martë, dhënien e statusit kandidat në Bashkimin Evropian për Bosnje dhe Hercegovinën.

Lajmin e bëri të ditur ministri i Republikës Çeke për Çështjet Evropiane, Mikulas Bek përmes një deklarate.

“Politika e zgjerimit të BE-së është një spirancë e fortë për paqen, demokracinë, prosperitetin, sigurinë dhe stabilitetin në kontinentin tonë. Me konkluzionet e tij, Këshilli po dërgon një mesazh të fortë të angazhimit të tij ndaj zgjerimit të BE-së. Jam veçanërisht i kënaqur për rekomandimin për të dhënë Statusin kandidat për Bosnje-Hercegovinën”, thuhet ndër të tjera në deklaratë.

- Advertisement -

Në një reagim në rrjetin social Twitter, komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi deklaroi se me dhënien e statusit të kandidatit për Bosnje e Hercegovinën është arritur një tjetër gur kilometrik.

Bosnja bashkohet kështu me Serbinë, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi mes vendeve të Ballkanit që kanë zyrtarizuar kandidimin. Ndërkohë, Kosova po punon për të njëjtin qëllim.

Sidoqoftë, anëtarësimi i plotë mund të kërkojë vite të tëra. Me strukturën e komplikuar qeveritare dhe përbërjen multietnike, Sarajeva ka shumë punë për të bërë për të përmbushur reformat e kërkuara nga Brukseli për t’u bashkuar me klubin evropian.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×